Blog
W jakich przypadkach nie prowadzi się mediacji?
Mediacja to proces, który ma na celu rozwiązanie konfliktów między stronami za pomocą neutralnego mediatora. Jest to sposób na osiągnięcie porozumienia bez konieczności angażowania sądu czy innych instytucji. Jednakże nie zawsze mediacja jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego sporu. Istnieją pewne sytuacje, w których mediacja nie może być przeprowadzona lub nie jest zalecana.
Kto może być mediatorem w sprawach cywilnych?
W ostatnich latach mediacja stała się coraz bardziej popularna jako alternatywa dla sądowego rozstrzygania konfliktów. Dzięki temu polski rynek prawniczy zyskał nowy profil zawodowy – mediatora w sprawach cywilnych. Kiedy warto skorzystać z usług takiego specjalisty i kto może nim być? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
Wszystko, co warto wiedzieć o mediacjach cywilnych
Mediacja to metoda alternatywnego rozwiązywania sporów, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Właściwie przeprowadzona mediacja może pomóc stronom w dogodny sposób rozwiązać spór bez konieczności przeprowadzania długiego i kosztownego procesu sądowego. Warto wiedzieć, na czym polegają mediacje cywilne oraz jak wygląda proces ich przeprowadzania.
Czym charakteryzują się mediacje gospodarcze?
Zdarza się, że przedsiębiorcy nie mogą dojść do porozumienia między sobą, a jeśli spór narasta, jedyną drogą wydaje się rozstrzygnięcie go przez sąd. Alternatywą jest zakończenie konfliktu z pomocą mediatora, czyli obiektywnej osoby, która postara się znaleźć rozwiązania, które będą satysfakcjonowały obydwie strony.
Wady i zalety korzystania z mediacji
Wszyscy jesteśmy ludźmi, a konflikty zdarzają się na różnych obszarach życia. Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z byłym małżonkiem po rozwodzie, pracodawca nie chce wywiązać się z zawartej umowy lub prowadzisz długoletni spór z sąsiadem z powodu naruszenia granic działki – udaj się na mediacje.
Czym jest mediacja i w jaki sposób się odbywa?
Spory mogą być rozstrzygane w wieloraki sposób, a jednym z nich jest mediacja, która nieustannie zyskuje na popularności. Wspomniana metoda rozwiązywania sporów polega na udzielaniu wsparcia skonfliktowanym stronom przez niezależnego i bezstronnego mediatora, co ma na celu uzyskanie porozumienia zamykającego powstały konflikt. W trakcie mediacji dąży się do usatysfakcjonowania stron, jej celem nie jest wskazanie osoby winnej za pojawienie się sporu.
Czym różni się mediacja sądowa od mediacji pozasądowej?
Istnieją różne metody rozwiązywania sporów. Jedną z nich jest mediacja, której poświęciliśmy dzisiejszy artykuł. Polega ona na wsparciu osoby trzeciej udzielanym skonfliktowanym stronom, co ma na celu dojście do wspólnie akceptowalnego konsensusu. Wyróżnia się jej dwa podstawowe rodzaje: mediację sądową oraz mediację pozasądową. Sprawdź, jakie są pomiędzy nimi różnice. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą części przygotowanego przez nas artykułu.